A versenyeken három méretű kosárlabdát használnak.
- 5-ös méret*
- 12 éves korig (U12)
- mindkét nem számára
- 6-os méret
- fiúk: 14 éves korig (U14)
-
-
- lányok: 13 éves kortól (U13)
- felnőtt korban is
- 7-es méret
- fiúk: 15 éves kortól (U15)
- felnőtt korban is
Fontos, hogy a megvásárolt labda milyen minőségű! A boltokban beszerezhető labdák választéka nagy, de a minőségük is nagyon változó.
Tapasztalataink alapján javasoljuk, hogy csak a neves márkákat érdemes megvásárolni.
Figyeljünk arra, hogy a gyerek életkorának megfelelő méretet válasszuk!
A kezdők számára ajánlott a műanyag (gumi) borítású, olcsóbb termék. A bőrlabdák tartósabbak, de lényegesen drágábbak is. Ilyet a magasabb korosztályban érdemes vásárolni (de ott már csak ilyet!).
*FIGYELEM!
Vannak olyan cégek, amelyek ebben a méretben könnyített labdákat is a piacra dobnak.
A legkisebbek számára ez az ideális megoldás, de 9 éves kortól már nem ajánlott a használata!
Ez a felszerelési tárgy a legfontosabb a kosárlabdázók számára!
A kezdő játékosok sokszor hamarabb kapnak egy márkás - és drága - labdát, mint egy komolyabb cipőt. Pedig a játék tanulása és a korai sérülések elkerülése érdekében fontos, hogy a
gyerekek megfelelő cipőben versenyezzenek.
A játékot a gyors futások, a sok irányváltoztatás, és az erőteljes felugrások jellemzik. Mindez azzal nehezítve, hogy a küzdelem során gyakran egy védő kíséretében kell minden mozgást végrehajtani. Sok az ütközés, és a felugrás után a levegőben meglökhetik a játékost, vagy a talajra érkezésnél a védő esetleg "alálép" a támadónak.
A jó kosárlabdacipőt úgy tervezték, hogy ezeknek a kihívásoknak megfeleljen. A talprész kialakítása a csúszásokat tompítja, a belső felépítés lábboltozatot védi, a magasított oldal pedig a bokát. Persze a sérülések így is bekövetkezhetnek, de lényegesen ritkábban, mint a más sportágakra kifejlesztett cipőknél.
A választék és az ár itt is változatos. A vásárlásnál mindenképpen kérjük ki szakember véleményét! Ne vásároljunk nagyobb méretű cipőt, mert ez megnöveli a sérülések lehetőségét.
FONTOS! Mivel a kosárlabda sportág nagyon népszerű, a fiatalok szívesen viselnek ilyen fazonú cipőket utcai ruházatként is. Egyes gyártók készítenek olyan cipőket, amelyek talpa utcai viseletre alkalmas, a felsőrésze pedig a kosárlabdacipőre hasonlít.
Ilyet semmiképpen ne vegyünk a gyereknek, mert ez nem kosárlabdacipő! Teljesen alkalmatlan a játékra, mi több, veszélyes is a sérülések esélyének megnövekedése miatt.
Megoldás: cipőt csak szakboltban vásároljunk!
A kosárlabda sportág nagy fizikai igénybevételt jelent a szervezet számára.
A legfontosabb ruhadarab a cipő, amiről külön fejezetben írtunk.
A felsőruházat legyen laza, kerüljük a műanyag tartalmú darabokat!
A nadrág hagyományosan rövid, melegítő alsóban nem célszerű edzeni.
A póló pamut, vagy hasonlóan jó nedvszívó anyagból készüljön.
A kereskedelemben számos márka kínálja a termékeit.
A neves klubok meze helyett javasoljuk a klub színeit tartalmazó ruházat használatát, hiszen ez segíti a gyerekeket a közösséghez tartozás megerősítésében.
Több klub gyárt (vagy gyártat) saját logóval ellátott ruházatot is.
Idősebb korosztályokban az edzéseken a csapatok kialakítását megkönnyíti, ha minden játékos kétféle pólót tart magánál: egy sötét és egy világos színűt.
A mérkőzéseken a cserejátokosok bemelegítő pólót, melegítőt viselhetnek, hogy izmaik ne hűljenek ki a pályára kerülésig.